arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Udělejme si v tom pořádek: jak a v čem se od sebe liší dřevěná, zděná a montovaná garáž?

Udělejme si v tom pořádek: jak a v čem se od sebe liší dřevěná, zděná a montovaná garáž?

Možná i vás zlákala vidina vlastní garáže. Vůbec se není čemu divit. Garáž je totiž všestranně užitečná stavba, která vám zajistí pohodlí a pomůže výrazně ušetřit váš vůz. Opravdu. Díky garážování totiž auto nemusí v létě trpět na ostrém slunci, které rozhodně neprospívá laku. V zimě pak garáž pomůže ušetřit choulostivou baterii. Dalším velmi významným faktorem je bezpečnost. Garážové auto je zkrátka mnohem lépe chráněné před nejen přírodními, ale také před lidskými živly. V případě, že jste se rozhodli do garáže investovat, nejspíše bude vaší první volbou volně stojící garáž. S garáží, která je součástí domu, je totiž potřeba počítat už při jeho projektování. Více o výhodách a nevýhodách obou typů garáží si můžete přečíst v našem dalším článku.

Nyní se na samostatné garáže podíváme trochu podrobněji. Je pro vás lepší volbou dřevěná, zděná nebo montovaná garáž? Právě na tuto otázku si dneska zodpovíme.

Vzhled a vlastnosti materiálů

Buďme k sobě upřímní, ať už jste sebevíce technicky založení, vzhled nás zkrátka zajímá všechny. Novou garáž nevyjímaje. Zvláště v případě, kdy se za ji chystáte utratit nemalé finanční prostředky. Všechno má ale své pro a proti.

Dřevěná garáž

Dřevo je nenahraditelný přírodní materiál, který se líbí prakticky každému. Dřevěná garáž prostě na zahradě bude vypadat dobře, stylově a zahradu zútulní. Zvláště poté, co estetická duše vaší domácnosti parapety ozdobí truhlíky, květinami a celou garáž závěsnými květináči. Stavba dřevěné garáže je také poměrně jednoduchá. Díky snadné dostupnosti nejrůznějších stavebnic je dřevo zkrátka populární. I přes několik jeho nevýhod, na které narazíme později.

Příroda je pestrá, proto si můžete vybrat odstín dřeva, který vám sedí nejlépe. Nejdostupnější možnosti je samozřejmě klasika v podobě smrku. Dřevěné garáži však následně může dodat šmrnc lak v odstínu dle vaši libosti. Tím se dostáváme k největší nevýhodě dřevěných staveb. Vždy je s nimi spojená údržba. Dřevu budeme muset každých pár let dopřát nátěr. Ideálně kvalitní. Jinak hrozí, že kvalita tohoto přírodního materiálu půjde v průběhu let razantně dolů. Ve dřevě by se mohli zabydlet škůdci. Je zde také další faktor. Dřevo je hořlavé. Co z toho pramení, všichni víme. Buďte zkrátka opatrní a zvažte pořízení detektoru kouře.

Zděná garáž

Chcete postavit garáž, u které budete mít jistotu, že ji budou používat ještě vaši vnuci? Pak jsou zděné stavby pro vás. Jejích hlavní výhodou je totiž především mimořádná odolnost. Zděnou stavbu zkrátka jen tak něco neskolí. Bude velmi odolná vůči nepříznivému počasí. Jako všude, i zde ale platí, že kvalita celé stavby velmi úzce souvisí s kvalitou jednotlivých komponent. Jinými slovy, pokud budete šetřit, kde se dá, nemusí být ani zděná garáž tak odolná.

Díky fasádě, všem myslitelným odstínům venkovních omítek, obkladů a další prvků, může vaše zděná garáž vypadat jakkoliv, jak si jen vysníte. Samostatnou zděnou garáž můžete jednoduše sladit se stylem domu, čímž nenarušíte ráz zahrady. V případě, že byste svou garáž měli rádi vytápěnou, u zděné stavby to díky výborným izolačním schopnostem nebude problém. Můžete si tak v garáži vytvořit také dílnu, ve které budete dlouhé zimní večery trávit jedna radost. Vše má ale svou cenu. V případě zděné garáže bude cena dost vysoká. Myslete na solidní základy, bytelné zdi a odolnou střechu. To vše bude něco stát. Zděná garáž je proto cenově nejnáročnější možností. Na její stavbu si budete muset velmi pravděpodobně pozvat specializovanou stavební firmu, což se opět promítne do celkových nákladů. Její realizace se také může protáhnout.

Montovaná garáž

Co když se vám nechce pravidelně natírat a kontrolovat dřevěná garáž, ale do stavby zděného kolosu se také příliš nehrnete? Existuje ještě jedna možnost. Tou je plech. Respektive montované plechové garáže. Někdy hliníkové, jindy ocelové, vždy však maximálně odolné a jednoduché na výstavbu. Jedním z materiálů používaných ke stavbě plechových garáží je pozinkovaná ocel. Na je naprosto bezúdržbová. O stavbu se skutečně nebudeme muset nijak starat. Nemusíte se také bát toho, že by vám na zahradě vyrostla plechová bouda. Kovový materiál je totiž možné také omítnout. Díky tomu můžete mít garáž, která bude vypadat jako zděná, avšak její stavba bude nesrovnatelně snazší a také levnější. Montovaná garáž totiž na vaší zahradě může vyrůst během jednoho dne.

Trápit vás nemusí ani nedostatečná variabilita. Svou montovanou garáž si totiž můžete přizpůsobit do nejmenších detailů. Samozřejmostí je volba velikosti garáže nebo typu střechy. Dále si můžete zvolit například také to, zda bude vaše garáž zateplená. Vytápění tak nemusí být jen výsadou zděných garáží. Zcela na vás je také volba barevných kombinací. Problémem není ani garáž pro více aut. Vše z výše popsaného si můžete nadefinovat v našem konfigurátoru.

Náročnost stavby

Toto už jsme si nastínili v předchozí kapitole. Nejnáročnější projekt rozhodně představuje zděná garáž. Čeká vás budování základů, prodlevy spojené se schnutím materiálu a dalšími přípravami a pak poměrně pomalý proces výstavby samotné garáže včetně střechy. Na zděnou garáž si rozhodně vyčleňte několik měsíců. Nemálo času vám také zabere, než svou zahradu uvedete do původního stavu. Stavba zděné garáže totiž nejbližší okolí dost zpustoší.

Stavba dřevěné garáže bude o poznání jednoduší. Především, pokud půjdete cestou předpřipravené stavebnice. Vyberte si co nejkvalitnější. Garáž pak bude nejen stabilnější, ale samotný proces stavby vám kvalitní materiál ulehčí. Sami nejspíše dobře víte, jak vás dokáže rozhodit nekvalitní nábytek se špatně lícujícími díly a nesmyslným návodem. Přesně tomuto se u stavebnice garáže zkuste vyhnout. Ke zkompletování stavebnice si přivolejte pomocníky. Rozhodně půjde o práci pro více lidí. Jestli jste zvláště zručný kutil, nemusíte se spoléhat na stavebnici. Jednotlivé díly si můžete naprojektovat, nařezat a připravit sami. Třetím řešením je pozvání specializované firmy.

Montovaná plechová garáž dokáže rychlostí a náročností stavby konkurovat dřevěným konstrukcím. Kovová stavebnice totiž na zahradě může vyrůst během jednoho dne. Ve většině případů se o její kompletaci postará firma. Ujistěte se jen, že náklady na sestavení jsou již započítány v nabídkové cenové kalkulaci. Mohli byste tak předejít poměrně nepříjemnému překvapení. Férová firma vám však vždy na rovinu sdělí celkovou cenu, tedy včetně nákladů na práci při sestavení garáže. Díky tomu se skutečně nemusíte o nic starat. Školení pracovníci postaví garáž než stihnete přijet z práce.

Dopad na životní prostředí

Mezi zcela legitimní požadavky na vaši novou garáž může patřit také faktor udržitelnosti. Navíc je více než pravděpodobné, že ekologické aspekty bude v budoucnu stále výrazněji reflektovat také platná legislativa. Proto si tři nejčastější varianty pro stavbu samostatné garáže rozebereme i z tohoto hlediska.

Milovníci přírody nejspíše sáhnou po dřevě. Jde totiž o nenahraditelný, obnovitelný a hlavně přírodní materiál s nezaměnitelnou vůní. Pokud je jeho těžba samozřejmě udržitelná. Sáhněte proto pokud možno po lokálním dřevě.

Problém s ekologičností ale může vzniknout ve spojích a při následném lakování. Vyberte si tedy materiály, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Dnes na trhu není problém sehnat laky a jiné potřebné vybavení vyrobené s ohledem na přírodu. Garáž nalakovaná šetrným lakem bude také vlídnější ke svému bezprostřednímu okolí, které obývají rostliny a hmyz.

Ekologickým argumentem pro výstavbu zděné garáže je její dlouhověkost. Stavba, která bude stát po generace znamená důsledné využití všech použitých materiálů, byť všechny nemusí být úplně ohleduplné k prostředí nás všech.

U montovaných staveb poté můžeme pochválit jednak jejich odolnost a tím také dlouhou životnost materiálů, tak také fakt, že velkou část takové garáže lze recyklovat. To u dřeva teoreticky můžeme říci také, v praxi ale spíše staré trámy skončí v peci než v nové konstrukci. V tomto ohledu je tedy montovaná kovová garáž nezaměnitelná.

medallion

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku