arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Kdy je lepší mít garáž jako součást domu a kdy samostatnou?

Kdy je lepší mít garáž jako součást domu a kdy samostatnou?

Pokud s garáží dosud nemáte zkušenosti, možná si říkáte, zda se poměrně ambiciózní stavba, jejímž úkolem je jen parkování auta, které bez potíží přečká i venku, vůbec vyplatí. Reakce na tuto vcelku běžnou pochybnost je jednoduchá. Garáž se vyplatí a pro majitelé aut všech tříd a velikostí je naprosto neocenitelná. Hlavní důvody jsou 3:

  1. Bezpečnost
  2. Vaše pohodlí
  3. Šetrnější přístup k autu

Bezpečností faktor je nasnadě. Bohužel stále žijeme ve světě, kdy čas od času ke krádežím vozu dochází. Auto v garáží, která navíc může být zabezpečena alarmem, je před touto neblahou událostí chráněno nesrovnatelně lépe.

Pohodlí oceníte v zimě i v létě. Během chladné části roku vám garáž ušetří pracné odstraňování sněhu a námrazy. Sednete si navíc rovnou do příjemné teploty. Díky tomu nemusíte ihned po startu zapínat topení na plný výkon, čímž ušetříte některé součástky vozu. Garážování ve stálé teplotě také pomáhá šetřit baterii.

V létě pak motoristé obvykle řeší opačný problém. Všichni víme, jak nepříjemné je nasednutí do auta, které byť jen několik desítek minut stálo na slunci. Garáž řeší i tuto nepříjemnost. Při stání na slunci navíc trpí také lak vašeho auta. Je tedy nesporné, že garážování je k vozu šetrnější. Také proto jsou na trhu s ojetými vozy garážování auta obvykle ceněna o něco více.

Je tedy zřejmé, že výhody garáže jsou nesporné. Obecně pak existují dvě možnosti. Buď je garáž součástí domunebo si ji budete muset vybudovat jako samostatný objekt. Jaká specifika s sebou obě tyto varianty nesou? Právě na tuto otázku si zodpovíme v dnešním článku. Obě řešení totiž mají své výhody i nevýhody.

Garáž jako součástí domu

Po této možnost by nejspíše instinktivně sáhla většina z nás. Garáž, která je přímou součástí domu totiž poskytuje výhodu především v tom, že k vozu můžete přejít suchou nohou. Za tuto možnost budete rádi hlavně v nepříjemném počasí. S jejím pořízením už je to ale složitější. S tímto typem garáže musíte počítat už při projektování stavby, pořídit si dům, který už garáž má nebo ji poměrně složitým stavebním zásahem přistavět.

Maximální komfort ale má svou cenu. Vybudování domu s garáží totiž logicky prodraží celou stavbu. Větší podlahová plocha znamená více materiálů a hlavně větší náklady na lidskou práci, která je stále cennější. Připravte se také na celou řadu stavebních regulací, které budete muset splnit. Jde o technické specifikace, izolaci, odvod vody a podobně. Pro splnění izolačních a parametrů konstrukce je nutné oddělit vytápěný obytný prostor od garáže, do které teplo pravděpodobně nepoženete. Naprosto nevhodný je vstup z garáže rovnou do obytného prostoru. Měl by totiž vést přes další technickou místnost. Tím také zajistíte odizolování hluku a případných zápachů linoucích se z garáže do obytné části.

Pokud stavíte dům s napjatým rozpočtem, nejspíše od spojení domu s garáží můžete upustit. Jak si totiž povíme níže, stylovou a účelnou garáž si totiž lze pořídit i s podstatně nižšími náklady. Nad stavbou garáže byste se naopak měli zamyslet například tehdy, kdy plánujete stavbu domu ve svažitém pozemku. Terénní nerovnost je totiž ideální právě pro vybudování garáže, která se tak ocitne pod obytným prostorem. Musíte ale počítat s vysokou finanční náročností takového projektu. Stavba domu s garáží pak není příliš vhodná u bungalovů, které se i bez stání pro auto vyznačují značnou zastavěnou plochou, kterou byste kvůli garáže museli ještě zvětšovat, a to včetně střechy.

Při navrhování garáže v domě se také zamyslete nad tím, zda vám vystačí jen prostor pro auto. Garáž je totiž vhodným místem pro skladování sportovního vybavení, zahradní techniky, zahradního posezení nebo například pro vybudování kutilského koutku. Myslete tedy na dostatečnou rezervu, abyste v garáži mohli manipulovat s další technikou i vedle zaparkovaného auta. Mějte také na paměti, že dům stavíte pravděpodobně na celý život a auta se neustále zvětšují. Jestli vaše garáž jen s obtížemi pojme vaše současné auto, za 15 či 20 let byste mohli mít problém.

Přístavba garáže ke staršímu domu

Možná vás jako majitele staršího domu napadlo, že byste si garáž přistavěli k existujícímu domu. Možné to samozřejmě je. Důkladně ale zvažte všechny aspekty takového projektu. Půjde totiž o mimořádný zásad do konstrukce domu, který bude nevyhnutelně také finančně velmi náročný.

Montovaná garáž jako přístavba k domu
Garáž jako přístavba u domu

Přístavba může dávat smysl v případě skutečně rozsáhlé rekonstrukce. Ve všech dalších případech jde o řešení, které přinese větší množství problémů než užitku. Raději se zamyslete nad stavbou samostatné garáže.

Samostatná garáž

V případech, kdy garáž jako součástí domu není ideálním nebo možným řešením, přichází na řadu samostatná garáž. Její primární výhoda je zřejmá. Jde o finančně méně náročnější stavbu, kterou navíc můžete realizovat velmi jednoduše. Díky současným možnostem navíc svou samostatnou garáž nakonfigurovat zcela podle svých představ tak, aby dokonale ladila s domem. Zapomeňte na zdlouhavou stavbu zděné budovy. Výhodnější řešení po všech stránkách nabízejí montované garáže.

Samostatně oddělená garáž u domku
Samostatná garáž

Možná jste právě dostavěli dům, jste rádi, že vše dopadlo dobře a žádná součást stavby se neplánovaně neprodražila. Nyní přichází na řadu desetiletí splácení hypotéky. Na další větší investice aktuálně nemáte ani pomyšlení. Jakmile se však zabydlíte a finančně stabilizujete, možná začnete přemýšlet nad dalším projektem, který by zkvalitnil vaše bydlení. Třeba nad garáží. Samostatnou garáž si totiž můžete pořídit kdykoliv. Nezávislost na aktuálním stavu domu je totiž její nenahraditelnou výhodou.

Jakmile se pro tento typ garáže rozhodnete, vše už může postupovat velmi rychle. Montované garáže totiž na zahradě vyrostou během jednoho dne, a to bez přítomnosti těžké techniky. Nemusíte se tedy bát o poničené okolí domu. Moderní garáže jsou vyrobeny z pozinkované oceli, která je fakticky bezúdržbová. Ocel však díky stylovým dekorům nikdo ani nepozná. Třešničkou na dortu je pak možnost přesné konfigurace požadovaných rozměrů stavby a typu střechy. Vaše montovaná garáž může být dokonce také zateplena, čímž výrazně ušetříte při případném vytápění.

Montovaná samostatná garáž je zkrátka vynikajícím řešením. I zde je ale potřeba myslet na několik dalších aspektů. S garáží počítejte už při stavbě domu a ujistěte se, že na pozemku zbývá dostatečný prostor. Myslete také na to, že garáž by měla být dál než 2 metry od hranice pozemku. Tímto si ušetříte nepříjemnosti s úřady. Představuje i pro vás i montovaná garáž přílišnou finanční zátěž? Pak si můžete prohlédnout přístřešky na auto, které jsou taktéž účelné a praktické. Komfort plnohodnotné garáže vám ale neposkytnou.

medallion

Potřebujete poradit?

Stále nevíte jakou garáž si vybrat? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku