arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Jak se vyznat v jednotlivých typech garáží?

Jak se vyznat v jednotlivých typech garáží?

Jestli jste se začali zajímat o pořízení garáže, možná teď z toho všeho máte v hlavě trochu zmatek. Na trhu totiž existuje nepřeberné možností. Od těch nejzákladnějších, až po nejrůznější luxusní provedení. Nejdůležitější je samozřejmě správně si specifikovat, co od své nové garáže vlastně očekáváme. Může totiž jít o mnohem více než jen o prostor k parkování auta. O tom všem si v tomto článku povíme, abyste ohledně garáže měli konečně jasno.

V článku se dozvíte:


Jaké jsou výhody garáže

Nejprve je potřeba říci si, proč je vlastně pořízení garáže dobrým nápadem. Neznalý by totiž mohl poměrně rychle nabýt dojmu, že stavění takto velkolepého a zcela krytého parkovacího místa jen pro auto je tak trochu zbytečné. Nenechte se ale zmást. S garáží totiž přichází velké množství výhod, které na první pohled nemusí být zcela zřejmé. Předně jde o to, že své auto, jehož hodnotu jistě chcete udržet co nejvyšší, efektivně chráníte před nepříznivými vlivy, které by jej mohly poškodit. To jak v zimě, tak také v létě. Auto je totiž ušetřeno značným výkyvům teplot, které technice nikdy neprospívají. V zimě prodloužíte především životnost baterie a v létě pak ochráníte lak před ostrým sluncem. Auto tak může i po letech vypadat jako nové. Toto je přesně důvod, proč jsou garážovaná auta na trhu s ojetými vozy ceněna lépe.

Nejde ale jen o kondici auta. Zásadním faktorem ve prospěch pořízení garáže je totiž také vaše vlastní pohodlí. V případě, že je garáž připojena přímo k domu, můžete k autu za každého počasí přijít suchou nohou. I pokud máte garáž umístěnou mimo dům, budete v zimě ušetřeni dlouhým a mrazivým minutám, které jsou spojené s nepříjemným škrábáním námrazy a ometáním sněhu. V létě zase nebudete usedat do rozpáleného auta.  Zkrátka jakmile jednou zakusíte komfort garáže, už nebudete chtít parkovat jinde.

Pro poslední váhavce máme ještě jednu výhodu. Garáž totiž není jen o prostoru pro vůz. Vleze se zde mnohem více. Díky garáží získáte ideální prostor ke skladování sportovního náčiní, zahradních strojů, elektrocentrály, zahradního nářadí a nábytku, pneumatik, autokosmetiky a mnoho dalšího. Jen se ujistěte, aby vaše garáž byla dostatečně prostorná. Byla by škoda pustit se do projektu, abyste na konci zjistili, že se do nové garáže jen stěží vejde vaše auto. Myslete na to, abyste v garáži měli dostatečný prostor k uskladnění všeho ostatního. Věřte, že úložný prostor v garáži budete brzy považovat za neocenitelný. Kutilové všeho druhu si pak kousek garáže mohou proměnit v dílnu nebo garáž využít pro parkování své motorky. V garáži si můžete udělat také svůj chlapský koutek a vyzdobit si ho moto-cedulemi nebo třeba fotoobrazem z vaší motodovolené. 

Nemusíte se ani bát toho, že by vás stavba garáže finančně sedřela z kůže. Samozřejmě, že existují i nákladnější provedení. Svou garáž ale nemusíte hned stavět z cihel. Možností je na trhu mnohem více. Například levné montované garáže nabízí řešení, které se vleze do finančním možností prakticky každého.


Garáž vs. přístřešek

Možná vás také napadlo, zda by roli garáže nemohl zastat také cenově mnohem dostupnější přístřešek. Samozřejmě, že mohl. Musíte se však smířit s mnoha kompromisy. Jediné, co s přístřeškem získáte, je střecha, která auto uchrání před některými vlivy počasí. To rozhodně není nic špatného. Vždy jde ale ve srovnání s garáží o kompromisní řešení. Garážový přístřešek vám například v zimě ušetří ometání auta, ale baterii nijak nepomůže. Auto bude zkrátka stát stále venku. Stejně jak jsou u přístřešku dost omezené možnosti skladování dalších strojů a nářadí. Během léta určitě můžete pod přístřešek na pár hodin nebo možná přes noc zaparkovat třeba motorku nebo sekačku. Rozhodně ale nepůjde o vhodné místo k jejich zimování. Abychom přístřešek jen nehanili, je pravda, že se vám do něj bude ve srovnání s garáží pohodlněji zajíždět. Garážové přístřešky jsou také prakticky ve všech případech podstatně levnější.

Pokud si stále nejste jisti, zda se rozhodnout pro garáž nebo přístřešek, možná by stálo zamyslet se nad možností pořízení garáže s přístřeškemZískáte tak plnohodnotnou garáž a zároveň také stříšku, pod kterou můžete rychle a pohodlně zaparkovat auto nebo zde schovat vše potřebné. Jde o skvělé řešení pro rodiny, které vlastní více než jedno auto. Pokud samozřejmě rovnou neuvažujete o pořízení garáže pro 2 auta.


Stavět garáž samostatně nebo ji připojit k domu?

Také otázka, kde zahradní garáž vlastně postavit je velmi důležitá. V případě, že dům teprve plánujete, není nic jednoduššího než do projektu vsadit také garáž, která bude součástí domu. Mezi autem a obytnou částí pak můžete přecházet pohodlně suchou nohou. Pokud už váš dům stojí, byla by přístavba zděné garáže neúměrně náročná. Poměrně snadné připojení k domu ovšem nabízí stále modernější betonové garáže.

Montovaná garáž s omítkou u domu
Montovaná garáž u domu

Ve ostatních případech ale však větší smysl dává samostatná garáž. Vyjde vás levněji a bude to mnohem jednodušší. I pokud zrovna stavíte novostavbu s napjatějším rozpočtem, můžete garáž z projektu vypustit a ušetřit nemalé peníze. Garáž nebude problém na zahradě kdykoliv dostavit. Umístění garáže jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.


Typy garáží, aneb z čeho garáž postavit

Teď už pojďme k tomu hlavnímu. Z čeho garáž vlastně postavit? Bude to dřevo, kov jako například hliník či ocel nebo cihly? A není pro vás dostačujícím řešením přenosná garáž, kterou můžete kdykoliv sbalit a převézt nové místo? Pro každého může být to pravé řešení trochu jiné. Udělejme si tedy v typech garáží pořádek.

Kovové garáže

Kovové garáže jsou stále příliš obecný pojem. Pod toto označení totiž můžeme schovat jednoduché plechové garáže, stejně jako pozinkované garáže z oceli. Základní vlastnost ovšem mají prakticky všechny kovové garáže totožnou. Jde totiž o bezúdržbovou a velmi odolnou stavbu. I když je pravda, že i zde hraje výraznou roli povrchová úprava a kvalita materiálů. I kovovou garáž je tedy potřeba vybírat velmi pozorně. Do definice pro prefabrikovanou garáž z kovu se totiž schovají jak nejlevnější plechové garáže, tak také luxusní garáže s omítkou, které nerozeznáte od zděných.

• Montovaná plechová garáž

Název plechová garáž v nás může na první pohled evokovat, že jde o něco nevzhledného, co vzniklo se zbytků, které jsme posbírali na zahradě a smontovali dohromady. To je ale vlastně trochu zavádějící. Plechové garáže jsou totiž na trhu vcelku běžné. Jde o jedno z cenově dostupnější řešení, které vyhoví požadavkům mnoha zájemců o garáž. Ve většině případů jsou menšího rozměru. Nemůžete tedy počítat s tím, že byste v garáží kromě auta skladovali také řadu dalších náčiní, strojů a zařízení. Je také potřeba pamatovat na to, že levné plechové garáže nepatří mezi esteticky nejatraktivnější možnosti. U mnoha výrobců se totiž setkáme skutečně jen s hranatou plechovou stavbou, která je zde jen pro to, aby splnila svůj účel. Přílišnou přidanou hodnotu zde očekávat nelze. Jde zkrátka o velmi základní řešení. Někteří výrobci zkrášlují své plechové garáže imitací dřeva. Jejich vzhled je už na posouzení každého z nás.

Výhodou hotové garáže z plechu je blesková výstavba. V podstatě jen stačí spojit jednotlivé segmenty. Mnohdy nebudete muset řešit ani ukotvení montované plechové garáže nebo betonování podlahy. Plechovou garáž zkrátka jen postavíte ideálně na zámkovou dlažbu. Levné garáže z plechu pořídíte za částky okolo 20 tisíc korun. Mějte však na paměti, že v této cenové relaci narazíte pouze na základní modely. Levná plechová garáž například nebude zateplena a nebude možné si ji omítnout.

• Hliníková garáž

Hliník je ve srovnání s plechem sofistikovanějším materiálem. Častěji se však setkáte spíše s hliníkovým přístřeškem. Hliníkové garáže totiž nejsou příliš běžné. Pro stavbu garáží totiž existují vhodnější materiály.

• Ocelová montovaná garáž

Pokud hledáte kovovou garáž, která bude k nerozeznání od zděné, je toto řešení přesně pro vás. Montované garáže z pozinkované oceli vám nabídnou vše, co byste čekali od garáže z cihel. Vypadají skvěle, jsou cenově dostupné, snadno je sestavíte a na rozdíl od dřevěných staveb je nemusíte natírat. Na vaší zahradě navíc vyrostou bez přítomnosti těžké techniky. Nemusíte se tedy obávat, poškození záhonů či trávníku těžkými stroji. Jejich výstavba je však mnohem snažší a také levnější. Díky designovým omítkám může vaše stylová garáž dokonale zapadnout k domu, chatě nebo jakékoliv jiné stavbě. A to jak k novému, tak i staršímu domu. Díky sofistikovaným materiálům může být vaše ocelová garáž s omítkou také zateplená, díky čemuž ušetříte na případném vytápění garáže. Samozřejmostí zůstává absolutní bezúdržbovost.

Takto prostě vypadají moderní garáže. Nemusíte pro ni chodit daleko. Montované zateplené garáže, stejně jako mnohé další stavby zařídíme za vás. Stačí navštívit náš konfigurátor, kde si jednoduše specifikujete, jak by vaše vysněná garáž měla vypadat. Od rozměrů, přes typ střechy a barvu omítky až k zateplení. Můžete si tak vybrat garáž přesně podle vašeho gusta a zároveň i přizpůsobit vašim finančním možnostem. Ať už hledáte garáž s dílnou nebo velkou garáž pro více aut, u nás si tu pravou snadno vyberete. Jestli tedy nejste spokojení s unifikovanou nabídkou plechových garáži, v náš konfigurátor je zde pro vás.

Výhody kovové garáže: 

  •  – Bezúdržbovost
  •  – Snadná výstavba
  •  – Široké designové možnosti
  •  – Odolnost
  •  – Možnost zateplení
  •  – Nehořlavost
  •  – Není potřeba budovat základy
  •  – Rychlá výstavba
  •  – Pozinkovaná garáž nerezaví

Nevýhody kovové garáže:

  •  – Vyšší cena
  •  – Nejde o přírodní materiál
  •  – Jednoduché kovové garáže nevypadají moc dobře
  •  – Složitější stavba svépomoci
  •  

Dřevěná garáž

Garáž ze dřeva patří mezi dostupnější řešení a přináší výhodu především pro ty, kteří si garáž chtějí postavit buď zcela svépomoci nebo ze stavebnice. V těchto případech je dřevěná garáž ideální volbou. Při stavbě vlastními silami si můžete každý centimetr garáže navrhnout podle svých představ. Ke garáží můžete například připojit přístřešek, pergolu nebo třeba vybudovat rovnou poschoďovou garáž, v níž bude první podlaží určeno pro parkování auta a druhé může být obytné. Podobné záměry ovšem vyžadují nemalou zručnost. Možnosti ale zkrátka máte prakticky nekonečné.

A jak při stavbě dřevěné garáže svépomoci postupovat? Kromě výběru samotného místa realizace stavby je mimořádně důležité zamyslet se nad rozměry garáže. Pokud nemáte představu, jak by dřevostavba garáže měla být velká, můžete vycházet z univerzálního rozměru, který je 290 x 500 cm. Použít můžete také pravidlo, kdy k rozměrům svého auta přidáte na délku zhruba 80 centimetrů. Co se týče stran, počítejte s tím, že pro pohodlné vystoupení na straně řidiče budete také potřebovat zhruba 80 centimetrů. Na druhé straně může být prostor o něco menší. Záleží na tom, jestli chcete mít dostatek místa i pro vystoupení spolujezdce, nebo do garáže bude vždy zajíždět jen řidič. Mezi vraty a zadní části auta nechejte alespoň půl metru. Ohledně výšky stavby počítejte s 220 až 250 centimetry. Pokud zvolíte tyto rozměry, můžete v garáží s klidem parkovat větší auto tak, že okolo něj bude stále dostatek místa. Zároveň se vám do garáže bude dobře zajíždět. Zkrátka to nebude operace, při které budete muset počítat s přesností na milimetry. V případě, že v garáží plánujete kromě auta skladování dalších věcí, můžete samozřejmě počítat s další dodatečnou rezervou.

Co se týče dřevěné garáže ve formě stavebnice, situace bude v tomto případě nejspíše o něco složitější než v případě dřevěných přístřešků. Montované dřevěné garáže totiž nejsou tak běžné jako jen krytá stání. Přesto však není zásadní problém najít na trhu také stavebnici dřevěné garáže. Počítejte však s omezenějším výběrem. Je tedy možné, že se budete muset spokojit s určitými kompromisy. Ty vás naopak nečekají v případě, kdy se rozhodnete pro stavbu svépomoci. Pokud se zajímáte o levné dřevěné garáže, může být ideálním řešením postavit si ji po vlastní ose.

Jakmile bude dřevěná garáž hotová, musíte počítat s tím, že se o stavbu z přírodního materiálu budete muset starat. Garáž je dřevostavba, proto jednou za pár let desky opatřete kvalitním nátěrem. Jen tak zajistíte, že vaše dřevěná garáž vydrží co možná nejdéle. V opačném případě riskujete vznik plísní, tlení dřeva nebo vniknutí škůdců.

Výhody garáže ze dřeva:

  •  – Ekologický přírodní materiál
  •  – Snadno přizpůsobitelný
  •  – Možnost stavby svépomoci
  •  – Staletími ověřený stavební materiál
  •  – Široká nabídka nejrůznějších druhů dřeva
  •  – Rychlá výstavba

Nevýhody dřevěné garáže:

  •  – Kratší životnost
  •  – Nutnost pravidelné údržby
  •  – Hořlavý materiál
  •  

Zděná garáž

Třetí nejrozšířenější možností, z čeho svou novou garáž postavit, jsou cihly a malta. Tedy zděná garáž. Jde o řešení, u kterého se nebudete muset potýkat s žádnými kompromisy. V případě, že aktuálně plánujete výstavbu rodinného domu, pravděpodobně se zděnou garáží už počítáte. Může se totiž stát přirozenou součástí domu. Stejně tak se stavby zděné garáže můžete zhostit i poté, co už dům stojí. Budete se však muset smířit s tím, že půjde o náročný projekt, který vyžaduje svůj čas. Pokud se zděnými stavbami nemáte potřebné zkušenosti, pravděpodobně vás čeká najmutí stavební firmy. To se také samozřejmě projeví v konečné ceně výstavby. Na druhou stranu si však můžete nechat postavit stavbu zcela podle svých představ. S dostatkem finanční není problém patrová garáž či garáž s terasou.

Stavby zděné garáže je potřeba zhostit se doslova od podlahy. Čekají vás totiž výkopové práce a příprava poctivých základů. Následuje výstavba obvodových zdí, střechu a samozřejmě také instalace garážových vrat. Ve výsledku cena zděné garáže vyjde na statisíce korun. Desítky procent ušetříte v případě, kdy se do stavby pustíte svépomoci. Dejte si také záležet na kvalitě vstupních materiálů. Když na nich budete šetřit až příliš, nevyhnutelně se to projeví na celkové životnosti stavby.

Výhody zděné garáže:

  •  – Mimořádně odolná stavba
  •  – Může vydržet celé generace
  •  – Můžete si ji naprojektovat zcela podle svého
  •  – Malá potřeba údržby

Nevýhody zděné garáže:

  •  – Vysoká cena
  •  – Delší doba výstavby
  •  – Nutnost budovat základy
  •  – Na rozdíl od některých montovaných garáži ji už nerozeberete
  •  

Betonová garáž

V poslední době o betonových garážích, na které někdy můžeme narazit pod názvem panelová garáž, slyšíme stále častěji. Tento typ garáže je totiž ideální pro všechny, kteří touží po zděné garáží, ale zároveň se obávají časové a finanční náročnosti spojené se zděnou garáží. Montované betonové garáže totiž na zahradě může vzniknout klidně během jednoho dne. Bez složitých stavebních úprav, časových prodlev spojených se schnutím betonu podobně.

Hotové betonové garáže nabízí stejně široké možností využití jako zděné alternativy. Cesta k jejich postavení je jen o poznání snadnější. Montovaná betonová garáž může na vaší zahradě vyrůst samostatně nebo se stát součástí domu.

Pro betonovou garáž platí velmi podobné vlastnosti jako pro zděné stavby. Vyžadují opravdu jen minimální údržbu, jsou mimořádně odolné vůči vlivům počasí a vydrží vám věrně sloužit klidně i dlouhé desítky let. Cena monolitické betonové garáže přitom bude prakticky vždy nižší, než by tomu bylo i jejích zděného klonu.

To vše samozřejmě platí také pro naše prefabrikované betonové garáže. Při jejich stavbě používáme pouze nejkvalitnější materiály a dbáme na to, aby výsledná stavba byla přesně podle vašich představ. Problémem pro nás nejsou ani atypická řešení. Vlastnosti levné betonové garáže umožňují jejich zapuštění do svahu nebo například vybudování patrové garáže z betonu. Problémem samozřejmě není ani veškeré potřebné příslušenství jako jsou garážová vrata nebo okna. Naše garáže disponují také základní hydroizolací.

Výhody betonové garáže:

  •  – Výborná alternativa ke zděné garáže
  •  – Jednoduchá a rychlá výstavba
  •  – Levnější než zděná garáž
  •  – Možnost přístavby k domu
  •  

Mobilní garáže

Ne vždy se však musíte rovnou pouštět do stavby pevně stojící garáže. Existují totiž případy, ve kterých může dávat smysl pořízení nejrůznějších přenosných a mobilních garáží. Tento typ garáže oceníte především v případech, kdy garáž potřebujete využívat jak čas od času. Jde totiž o cenově velmi dostupné řešení. Mobilní garáže mohou dávat smysl například pro chataře, který si ji postaví v létě u svého rekreačního objektu. Na konci léta může takovou garáž opět sbalit a na mimosezónní období schovat. I přenosná garáž vám totiž poskytne prakticky všechny výhody spojené s garážováním auta, které jsme si tu dnes popsali.

Plachtovou skládací garáž mohou ocenit například také majitelé veteránů či jiných cenných vozů, kteří svá auta vozí na nejrůznější srazy a setkání nadšenců. Mobilní garáž by se mohla zalíbit také fanouškům kempování. Nepočítejte ale s tím, že byste garáž mohli skládat a zase schovávat denně. Jejich ocelové konstrukce jsou totiž velmi těžké. Celý proces výstavby navíc nemusí být jednoduchý. I s tímto je potřeba počítat. O všech rozdílech mezi přenosnou a klasickou garáží si můžete přečíst v našem starším článku.

Výhody přenosné garáže:

  •  – Velmi levná
  •  – Můžete ji převážet
  •  – Poskytne většinu výhod klasické garáže
  •  – Velmi rychlá výstavba
  •  – Nevyžaduje žádné stavební úpravy či podlahu

Nevýhody přenosné garáže:

  •  – Nejde o plnohodnotné řešení
  •  – Neodolá povětrnostním vlivům
  •  – Nehodí se k domu

Garáž nejen na auto

Garáž máme pevně spojenou s auty. Ve skutečnosti lze ale garážovat kde co. Někdy k tomu postačí i malá garáž. Také specifických typech garáží jsme už na našem blogu psali. Přečtěte si více o garáži na motocyklgaráži na sekačku nebo třeba o garáži na traktor. V článcích najdete užitečné tipy, jak se těchto staveb zhostit.

medallion

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku