arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Vše o zahradním domku. Na co se hodí a z čeho jej postavit?

Vše o zahradním domku. Na co se hodí a z čeho jej postavit?

Zahradní domek rozhodně patří mezi nejpodceňovanější stavby, se kterými se na pozemcích můžeme setkat. Často dáváme přednost raději stavbě garáže nebo například pergoly. I zahradní domek má přitom co nabídnout. Pokud vlastníte rodinný dům se zahradou, chatu nebo jen pozemek, na který jezdíte za odpočinkem, najde i ve vašem případě zahradní domek své uplatnění. Nemusí přitom vždy jít jen o prostor určený pro skladování nářadí. Zahradní domek se velmi snadno může proměnit také v místo, ke kterému se budete obracet ve chvílích odpočinku a relaxace. Právě o nejrůznějších účelech zahradního domku si řekneme více v dnešním článku.

Co se v dnešním článku dozvíte?

Zahradní domek na nářadí

Jsme národ kutilů. Proto mnoho z nás v souvislosti se zahradním domkem jako první nejspíše napadne, že jde o skvělé místo ke skladování nářadí. Toho má totiž prakticky každý majitel domu nebo zahrady celou řadu. Zahradní domek je skutečně velmi prakticky právě ke skladování nářadí, a to nejen kladiv a šroubováků. Do zahradního domku totiž snadno uschováte také sekačku, sněžnou frézu, barvy na dřevo nebo například pilu. Zkrátka nářadí, které není potřeba denně, ale zároveň je vždy dobré mít jej v sezóně po ruce.

Nikde navíc není psáno, že musí jít vždy o nářadí. Do zahradního domku snadno uschováte vše, co bude aktuálně potřeba. Může jít o zahradní nábytek, dětské zahradní hračky jako je trampolína nebo skluzavka nebo například skládací či nafukovaní bazén. Zahradní domek je zkrátka skvělým místem k zazimování veškerého podobného vybavení, aniž byste zbytečně zabírali cenné místo v obytném prostoru nebo v garáži. Do této skupiny můžete zařadit například také zahradní domek na dřevo, kterému můžete věnovat jeden roh či stěnu.

Zahradní domek můžete také proměnit v dílnu. Který kutil by nesnil o vlastním koutku plném hezky urovnaných šroubováků, klíčů a hřebíků, ve kterém jej nikdo nebude rušit? Svůj malý ráj si můžete snadno vybudovat právě v zahradním domku. Ať už svůj řemeslný um věnujete čemukoliv, nemusí vás zastavit ani zima. Váš zahradní domek totiž může být také zateplený. Jde o perfektní řešení pro všechny, kteří v zahradním domku chtějí trávit také dlouhé zimní večery. Zateplení vám totiž pomůže výrazně ušetřit při vytápění prostoru.

Zahradní domek na nářadí nepatří mezi náročné stavby. Do jeho realizace se tedy může pustit prakticky každý. Nejoblíbenějším řešením je dřevěný zahradní domek na nářadí, který si můžete doslova za pár korun pořídit v každém hobbymarketu. Rozhodně pak nebudete mít problém postavit takový zahradní domek na nářadí svépomoci. Stejně tak jsou na trhu k dostání také kovové zahradní domky na nářadí a narazit můžete také na plastový zahradní domek na nářadí. O jednotlivých materiálech se dozvíte více v následujících kapitolách.


Náš tip: Dřevěné zahradní domky jsou bezesporu velmi populární. Nepatří však mezi řešení, které by bylo tím nejvhodnějších ze všech důležitých úhlů pohledu. Musíte mít totiž na paměti, že s každou dřevěnou stavbou je spojena také nutnost její údržby. Stejně tak může být pro mnoho kutilů první volbou kovový zahradní domek na nářadí. Plechový domek je však potřeba vybrat správně. Nejlepší volbou je totiž montovaný zahradní domek z mimořádně odolné pozinkované oceli.

Jde o perfektní cestu, jak si můžete postavit velmi jednoduchý a cenově dostupný malý zahradní domek na nářadí, se kterým nebude spojena žádná dodatečná péče. Nakonfigurovat si jej budete moci do posledního detaily přesně podle svých představ. Preferujete raději vrata, dveře nebo obojí? Chcete se rozhodnout, zda bude stavba osazena sedlovou střechou místo pultové? To vše je u našich zahradních domků nesmírně jednoduché. Problémem není dokonce ani zahradní domek na nářadí s přístřeškem. Přesvědčit se o tom můžete v našem jednoduchém konfigurátoru.


Obytný zahradní domek

Zahradní domek nemusí být vždy jen o praktičnosti. Může sloužit také ke zvýšení vašeho osobního komfortu. Právě za tímto účelem si majitelé zahrad stále častěji budují také obytné zahradní domky. Ve srovnání se zahradním domkem na nářadí bude zahradní domek na přespání pravděpodobně o něco prostornější. Stále však půjde o kompaktní stavbu, která na pozemku nezabere příliš místa a její stavbou se nemusíte zadlužit na desítky let dopředu jako je tomu u plnohodnotného domu.

Obytný zahradní domek oceníte ať už jako provizorní řešení před stavbou domu, kdy už zároveň na svém pozemku chcete čas od času přečkat noc, či v případech, kdy třeba vlastníte zahradu, kde zatím vybydlení neplánujete, avšak občasné přespání by zde přišlo vhod. Pamatujte však na to, že bez povolení lze legálně postavit pouze jednopodlažní stavby o maximální výšce 5 metrů a půdorysem do velikosti 25 metrů čtverečních. Pokud vaše plánovaná stavba byť jen jedno z těchto kritérií splňuje, nevyhnete se cestě na úřad a s ním spojeného ohlášení stavby nebo rovnou zahájení procesu získání stavebního povolení. Pozor si dejte také v případě, kdy stavíte zahradní domek na hranici pozemku. Pamatujte na základní pravidlo, podle kterého by všechny stavby měly být umístěny alespoň dva metry od hranice vaší parcely. V opačném případě vás čeká dohadování s úřady.

Rozhodně se ale nemusíte obávat situace, že by se zahradní domek stal postupem času zbytečným. Například poté, co na pozemku vyroste dům. Zahradní domek totiž nebude problém proměnit v příbytek určený ke skladování nářadí, zahradní techniky nebo jen dokonce přetvořit v garáž. Stavba už bude mít na zahradě zkrátka vždy své neocenitelné místo. Proto už při plánování stavby zahradního domku dobře rozmyslete jeho umístění, tak aby bylo vhodné také pro jeho budoucí použití. Ušetříte si tak nemalé starosti spojené s případným přemístěním zahradního domku.

Příliš se nedoporučujeme spoléhat na to, že v domku budete přespávat jen během teplých letních měsíců. Proto bude v případě zahradního domku pro občasné přespání vždy lepší volbou, pokud bude zateplen. Náklady ušetřené za vytápění totiž budou značné a v domku udržíte déle příjemnou teplotu.


Náš tip: Také ideální zahradní domek, ve kterém můžete velmi pohodlně přespávat, najdete u nás. Zateplené montované zahradní domky jsou pro tento účel doslova ideální. Díky své fasádě a nekonečným možnostem přizpůsobení působí jako zděná stavba. Na rozdíl od domku z cihel je však kovový zahradní domek levnější a jeho stavba je nesrovnatelně snažší. Vyrůst na vaší zahradě totiž může během jednoho dne, a to bez přítomnosti těžké techniky. Prohlédněte si možnosti, které při konfiguraci vašeho nového zahradního domku máte.


Zahradní domek k pergole

Skutečně inteligentní řešení nejen za zahradě poznáte tak, že elegantně propojuje příjemné s užitečným. V našem případě jde o spojení zahradního domku s pergolou či venkovním posezením. Jednoduše tak na malém kousku vaší zahrady vytvoříte prostor k uskladnění všeho, co je aktuálně potřeba a zároveň také vybudujete příjemné posezení. Díky zahradnímu domku budete mít při odpočinku v přístřešku vždy po ruce gril, zahradní nábytek nebo například venkovní vytápění. Celé řešení bude díky spojení zahradního domku a pergoly vždy velmi úsporné. A to jak prostorově, tak i finančně. Přitom ovšem získáte užitečný prostor, do kterého schováte vše od sportovního vybavení po nářadí.

Zahradní montovaný domek s přístřeškem
Realizace montovaného zahradního domku

Zahradní montovaný domeček s velkými vraty a přístřeškem
Realizace montovaného zahradního domku


Náš tip: Možná si teď říkáte, že sehnat stavebnici zahradního domku s pergolou nebude úplně jednoduché. Máte pravdu. Ještě komplikovanější by přitom bylo pořizovat obě stavby zvlášť a následně doufat, že společně budou ladit a fungovat, jak mají. Stejně jak se jako ideální řešení nejeví postavit zděný zahradní domek na klíč, kdy si tyto požadavky můžete vyspecifikovat. Vyšel by vás totiž velmi draze. Naštěstí ale existuje ještě jedno řešení. V rámci nesmírně širokých možností konfigurace svého zahradního domku si totiž u nás můžete jednoduše vybrat také zahradí domek s přístřeškem. Přístřešek k zahradnímu domku si můžete vybrat v druhém kroku konfigurace. Svůj nový zahradní domek s pergolou si pak finálně přizpůsobíte podle svého gusta. To je vše. O vše ostatní včetně montáže už se postaráme my.


Z čeho a jak postavit zahradní domek na nářadí

Když přijde na řadu stavba zahradního domku, zcela jistě vás ihned také napadne, který materiál bude tím nejvhodnějším. Jak už jsme si řekli výše, většina zájemců o zahradní domek sáhne po dřevě. Jde o dostupný, líbivý a oblíbený přírodní materiál, ze kterého lze snadno postavit zahradní domek. Dřevo je také zdaleka nejpopulárnějším materiálem u stavebnic. Jejich výhoda je především snadná kompletace. U většiny stavebnic si také nebudete muset dělat starosti s betonováním podlahy.


Náš tip: Připravili jsme pro vás podrobnější článek s typy zahradních domků podle materiálu. Přečtěte si jej!


Pokud si vyberete zahradní domek na zemních vrutech, vystačíte si pouze s několika vrty o délce několika desítek centimetrů. Ty zahradní domek na vrutech zajistí. Další možností je zahradní domek na patkách. V takovém případě vás čeká vybetonování minimálně devíti betonových patek, které se stanou základem nového zahradního domku.

Zkušenější kutil se pak možná obejde bez stavebnice a dřevěnou stavbu zvládne postavit sám zcela svépomoci a ve vlastní režii. Je ale potřeba mít na paměti, že dřevěný zahradní domek bude vždy vyžadovat pravidelnou údržbu. Desky či kulatinu bude nutné natírat. Dřevěné stavby mohou také ohrozit plísně a další paraziti.

Pokud zůstaneme u zahradních domků, které si můžete během chvíle pořídit ve formě stavebnice v hobbymarketu, setkáte se také se zahradním domkem z plastu nebo z kovu. Často půjde o velmi jednoduché stavby, u kterých je účelnost na prvním místě. Estetická stránka zde může být upozaděna. Pokud máte v plánu pořídit si zahradní domek na nářadí s podlahou co nejsnazší cestou, plast i vlnitý plech mohou být dostačující volbou. S těmito materiály je navíc spojena bezúdržbovost.

Především zájemci o obytný zahradní domek pak mohou sáhnout po cihle. Zděný zahradní domek  bude v případě použití kvalitních materiálu také po dlouhá léta také prakticky bezúdržbový. Jen s obtížemi byste navíc hledali materiál, který snadno přežije celé generace. U zděných staveb je ale potřeba počítat s násobně vyšší náročností. Především finanční. Do stavby zahradního domku za zakázku byste tedy měli pustit jen s dostatečným rozpočtem.

Pokud jste tento článek četli pozorně už od začátku, nemohlo vám uniknout, že vedle dřeva, cihel a vlnitého plechu existuje ještě jeden materiál. Tou je pozinkovaná ocel. Ta je totiž základem našich bezúdržbových zahradních staveb, které díky moderním barevným fasádám působí jako zděné. Svůj zahradní domekgarážpergolu či přístřešek si u nás můžete nakonfigurovat do poslední detailu. Ať už tedy sháníte novou kůlnu, zahradní domek na kola nebo například zateplenou chatku k občasnému přespání, u nás si vyberete.

medallion

Potřebujete poradit?

Stále nevíte jaký domeček si vybrat? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku