arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Jak vyřešit vytápění pergoly?

Jak vyřešit vytápění pergoly?

Jestli máte zahradu, zcela určitě jste už alespoň zapřemýšleli nad pořízením pergoly a pokud ne, je to tím, že přístřešek nad posezením už máte. Zahradní pergola je zkrátka nanejvýš účelná stavba, která vám umožní užívat si pobyt na čerstvém vzduchu ještě více. Především v létě. Co ale dělat, když i letní večery začnou být stále chladnější?

Kdo by neměl rád léto. Mnozí možná namítnou, že některé letní dny jsou až příliš parné. Po obzvláště horkém dni ale obvykle přichází noc s velmi příjemnou teplotou. A ty jsou na dlouhé vysedávání venku prostě nejlepší. Takto příjemných večerů ale do roka příliš není. Zatímco ostré polední slunce perfektně vyřeší moderní bioklimatická pergola s nastavitelnými lamelami, při chladnějších teplotách je na čase porozhlédnout se po vytápění. V dnešním článku si rozebereme dostupné možnosti. V prvé řadě záleží na tom, jestli vaše pergola už stojí, nebo její stavbu teprve plánujete, respektive zda vaše pergola bude mít komín, nebo ne.


Moderní plynové topení do pergoly bude sloužit dobře a úsporně

Jestli už pergola stojí, stavba komínu bude pravděpodobně zbytečně komplikovaná. Lepším a zároveň zcela dostatečným řešením je v takovém případě pořízení samostatného topení do pergoly.

V závislosti na použitých zdrojích máte v podstatě dvě možnosti. Plynové nebo elektrické topení.

Plynové topení do pergoly bude vyžadovat přívod plynu, nebo alespoň zapojení propanbutanové bomby. Vzhledem k tomu, že pergola není uzavřený prostor, nemusí vás příliš trápit fakt, že tímto způsobem vytápění vznikají zplodiny a že topení spotřebovává kyslík. Zapomeňte však na stará plynová kamna. Moderní volbou jsou plynové infrazářiče. Známe je například i ze zahrádek restaurací. Jsou vcelku úsporné, stylové a cenově dostupné. Infrazářič do pergoly je ideálním zdrojem tepla v otevřeném prostoru. I při nízké spotřebě totiž dokáže teplo sálat skutečně intenzivně. Kvalitní infra topení do pergoly vyhřeje až několikametrový prostor. Nejsou však vhodné do uzavřených prostor. Proto je ponechte jen pro venkovní přitápění. Ostatně, tato topidla také bývají velmi těžká. Případné přenášení například do garáže by tak příliš praktické nebylo.

Kromě plynu vás může zahřát i elektřina. Na trhu jsou totiž k dispozici také elektrické zářiče. Obvykle jsou připraveny k instalaci pod strop pergoly. Díky tomu dokáží prostor příjemně ohřát. Podobně jako oheň, o kterém bude řeč za chvíli. Elektrické teplomety do pergoly obvykle představují cenově dostupnější volbu. Je ale potřeba se zamyslet nad tím, zda vám bude stačit jeden. Plynový zářič totiž pravděpodobně vykryje větší prostor a tím zastoupí více elektrických zdrojů.


Kamna do pergoly se neobejdou bez komínu

A co když pergolu teprve plánujete? Pak se už nyní vyplatí zamyslet se nad tím, zda si nepostavit si pergolu i s komínem. Ohniště je přece také výborným zdrojem tepla. Možná tím nejlepším. S komínem je ale samozřejmě potřeba počítat už během stavby. Získáte ale skvělé vytápění a zároveň také gril. Budovat dodatečně komín do pergoly by mohlo být až příliš komplikované. Samozřejmě ale záleží na konkrétních dispozicích dané pergoly. Rozhodně však půjde o práci, kterou by měl vykonat profesionál. Přece při stavbě komínu nechcete nic podcenit. Vyberte si proto raději profesionálního kamnáře.

Ohniště nemusíte nutně budovat přímo v rámci pergoly. Na trhu jsou k dostání samostatné ohniště či kamna do pergoly. Je ale potřeba počítat právě s napojením na komín. Pokud jste zkrátka s touto okolností předem nekalkulovali, je dodatečné zasazení ohniště do pergoly dost problematické. Komín v pergole se hodí spíše do masivních dřevěných či zděných pergol, kde i designově hezky zapadá. Pokud naopak přemýšlíte například nad moderní bioklimatickou pergolou, bude mnohem lepší volbou pořízení samostatného teplometu.

Už tedy víme, že výborné topení pod pergolu dokáže zajistit moderní, úsporný a designový plynový infrazářič. Oheň má ale své kouzlo. Pro někoho je však tato možnost nereálná. Pamatujte na to, že dobré topidlo do pergoly dokáže prodloužit sezónu grilovaček a venkovních posezení až o několik týdnů.

medallion

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku