arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Stavba přístřešku na auto svépomoci

Stavba přístřešku na auto svépomoci

Vyplatí se stavba přístřešku pro auto? Naše odpověď je jednoznačná. Ano, vyplatí. Především v případě, kdy vaše možnosti nedovolují stavbu garáže, představuje přístřešek na auto výborné řešení. Zdaleka přitom nejde jen o ušetření námahy při zimním odklízení sněhu. Ačkoliv je v zimě střecha nad vozidlem neocenitelná, vůz chrání také v létě. Sluneční paprsky totiž dokáží v průběhu let poměrně výrazně poškodit lak, který v průběhu let postupně ztrácí lesk. Sami přece dobře víte, že 10 let staré auto už ani zdaleka nezáří tolik, jako když stálo v showroomu prodejce. Právě přístřešek dokáže vaše auto před dopadajícími slunečními paprsky ochránit.

Mnoho domácích kutilů se rozhodne pro stavbu přístřešku na auto svépomoci. Nejideálnějším materiálem pro tento úkol je rozhodně dřevo. Přístřešek je možné opatřit si buď ve formě stavebnice, nebo si jej s větší dávkou umu vyrobit zcela po vlastní ose. Zakoupení předpřipravené stavebnice bude finančně o něco náročnější, ale zároveň také jednodušší. Nebudete se totiž muset bát případných chyb při měření a řezání. V případě, že se pro stavbu přístřešku svépomoci cítíte dostatečně zruční, budete se nejprve muset pustit do vyprojektování jednotlivých dílů budoucí skládačky. Výrazně však mohou pomoci návody na internetu.

Přístřešek na auto a povolení

Než se stavby přístřešku na auto zhostíte, je nejprve potřeba ujasnit si platné legislativní požadavky. V některých případech se totiž neobejde bez nutnosti ohlásit záměr stavět přístřešek příslušnému úřadu. Tato povinnost platí v případě, kdy půdorys plánované stavby přesahuje výměru 25 metrů čtverečních. Zatímco tedy přístřešek pro jedno auto o rozměrech 3×5 metrů nebude potřeba ohlašovat, v případě stání pro 2 auta už se cestě na úřad nevyhnete.

Už jsme zmínili pojem ohlášení stavby, které je v podstatě zjednodušenou a v ideálním případě také rychlejší obdobou stavebního povolení. Obecně platí, že v případě staveb o výměře 25 až 50 metrů čtverečních stačí stavbu ohlásit. U projektů, jejichž půdorys přesahuje již zmíněných 50 metrů čtvrtečních, pak přichází na řadu stavební povolení.

Ve většině případů, kdy hodláte stavět přístřešek na auto, stavební povolení potřeba nebude. Muselo by totiž jít o skutečně rozměrné stání pro více aut. Rozměr stavby ovšem není jedinou podmínkou pro návštěvu stavebního úřadu.

Většinou však nejde o kritéria, která by se vztahovala na typický přístřešek pro auto. Povolení totiž potřebují stavby, jejichž výška převyšuje 5 metrů. Regulace existuje také pro případné podsklepení, které by nemělo dosahovat hloubky větší než 3 metry. Ač tedy nejspíše nejde o příliš pravděpodobnou možnost, stavba podsklepeného přístřešku na auto povolení potřebuje. Další podmínkou je jedno nadzemní podlaží. Také v tomto případě tedy nejspíše nejde o faktor, který by vás u přístřešku na auto limitovat.

Pozor si ale v každém případě dejte při měření vzdálenosti od hranice pozemku. Každou stavbu by od hranice pozemku měly dělit minimálně 2 metry. Ohlídejte si také celou zastavěnou plochu na zahradě. Půda totiž musí být schopna vsakovat dešťovou vodu na více než 50 procentech své rozlohy. Nepodaří se vám splnit tato dvě kritéria, bude i pro přístřešek pro auto stavební povolení potřeba.

Shrnutí je poměrně jednoduché. Na stavební úřad nemusíte, pokud stavba přístřešku na auto splňuje následující kritéria:

  •  – Půdorys do 25 metrů čtverečních
  •  – Výšku maximálně 5 metrů
  •  – Posklepení do hloubky 3 metrů
  •  – 1 nadzemní podlaží
  •  – Je umístěna dál než 2 metry od hranice pozemku
  •  – Půda na 50 procentech své rozlohy schopna vsakovat dešťovou vodu

Pokud si některou z těchto podmínek nejste jisti, rozhodně raději obětujte jednu cestu na stavební úřad. Jedna taková návštěva by vám mohla v budoucnu ušetřit spousty problémů a tahanic s úřady.

Rozměry přístřešku pro auto

Před zahájením stavby přístřešku je potřeba ujasnit si zcela zásadní věc. Tou je především místo, kam zastřešené stání pro auto zasadíte. Myslete na dostatečný prostor. V případě přístřešku pro jedno auto počítejte s délkou stání okolo 5 metrů a šířkou 3 metry. Optimální výškou bude 2,5 až 3 metry. Nejčastěji se setkáme z výškou přístřešku 2,8 metrů. U přístřešku pro dvě auta natáhněte jeho šířku minimálně na 6 metrů.

Myslete také na to, že vozidla se v průběhu let zvětšují. Pokud byste tedy přístřešek pro jedno auto postavili příliš těsný, u některého z vašich příštích aut by mohl vzniknout problém. Proto je potřeba počítat s dostatečnou rezervou. Je ve vašem vlastním zájmu, aby se do přístřešku pohodlně zajíždělo, a následně manipulovalo se zavazadly.

Důležitý je také výběr nejvhodnějšího místa pro stavbu. Nejspíše půjde o prostor v těsné blízkosti domu. Stavbu si výrazně ulehčíte v případě, že pro přístřešek najdete maximálně rovnou plochu. Myslete také na následný komfort při jeho každodenním užívání. Řeč je pohodlném zajíždění bez zbytečného manévrování. Ideální je proto postavit přístřešek přímo proti bráně. V případě dostatku prostoru je přijatelným řešením také přístřešek orientovaný kolmo k bráně či plotu.

Jak postavit přístřešek na auto

Nyní už můžeme přistoupit k samotné stavbě. Ať už se rozhodnete pro pořízení hotové dřevěné či například hliníkové stavebnice, nikdy se projekt neobejde bez solidních základů. Proto je tak důležitá rovná plocha. Je na vás, zda zvolíte betonovou základovou desku nebo například zámkovou dlažbu, jejíž realizace bude o poznání jednodušší. Vcelku solidní alternativou je také samonosný rošt připevněný k zemi vruty.

Už před stavbou by vám také měla být jasná výsledná podoba střechy. Bude sedlová nebo pultová? Zatímco sedlová střecha je náročnější na realizaci, lépe odvádí vodu a v zimě nezadržuje kvanta sněhu. U sedlové střechy můžete zvolit klasickou střešní krytinu tedy tašky, plechovou krytinu, či asfaltovou krytinu. Vše je otázkou osobních preferencí a výsledné ceny.

Základem samotné stavby bude čtyři až šest nosných pilířů. Jejich umístění si pečlivě změřte. V případě stání pro 2 auta pak můžete připočítat další dvojici pilířů. Tyto opory upevněte na základové patky, které by měly být zasazeny v hloubce okolo 60 centimetrů. Jinými slovy by mělo jít o hloubku, do které v zimě nepronikne mráz. Jen tak budete mít jistotu, že stavba bez potíží vydrží každé počasí. Do jámy vsypte štěrk a následně do betonu zasaďte ocelové kotvy. Dále je velmi důležité nechat beton řádně vyschnout. Ideálně po několik dní. Následně můžete do ocelových patek umístit dřevěné nosné pilíře. Ty k ocelové základně přišroubujete.

Po osazení nosných pilířů přichází na řadu umístění šikmých vzpěr pod budoucí střechu. Po úspěšném dokončení tohoto kroku přichází na řadu usazení vaznic, tedy vodorovných trámů, které tvoří základ celé střechy. Následně můžete pokračovat umístěním krovů na vaznice. V případě stavby přístřešku na auto s pultovou střechou, můžete rovnou přistoupit k přibití střešních desek a pokládce krytiny.

U sedlové střechy ještě právě není u konce. Jakmile kolmé trámy drží na svém místě, do jejich prostředka na každý krov namontujete střešní vazníky. Ty jsou pak základem pro střešní krokve. Po dokončení tohoto kroku máte už bude konstrukce nabývat svých finálních obrysů. Už tedy stačí jen přibití střešních desek a položit střešní krytinu.

Jak si přístřešek na auto pořídit bez námahy?

Postavit si přístřešek na auto je jistě úctyhodné. Stojí to ale za tu námahu? Dnes už totiž existuje mnohem jednodušší řešení, které vám ušetří spoustu času a úsilí. Navíc lze pořídit za velmi rozumné částky. Na mysli teď máme stavbu montovaného přístřešku z odolného kovu, který na rozdíl od dřeva nebudete muset natírat.

O jejich stavbu se kompletně postaráme. Nezabere nám více než jeden den a nebudeme k tomu potřebovat žádnou techniku. Nehrozí tedy, že bychom vám poškodili zahradu. Moderní přístřešek na auto si můžete nakonfigurovat zcela podle svého gusta. Velikost i barva se tak zcela uzpůsobí vašim možnostem a preferencím. Pro milovníky dřeva máme jeden příjemný bonus. Svůj stylový přístřešek na auto, který se hodí jak k novostavbám, tak je starším domům, si totiž můžete nechat obložit dřevem. Nakonfigurujte si přístřešek na auto podle svých představ klidně hned.

medallion

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku