arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Má smysl pořizovat si betonovou garáž?

Má smysl pořizovat si betonovou garáž?

Jestli jste se dostali k tomuto článku, nejspíše se i vy poohlížíte po nové garáži. Ať už ji hodláte postavit doma, nebo na chalupě, rozhodně nešlápnete vedle. Garáž vám totiž jednoduše poskytne nenahraditelný prostor k uskladnění všechno možného. Své místo zde může najít vybavení zahrady nebo třeba sportovní náčiní. Primárně ale samozřejmě vždy půjde o krytý prostor k parkování auta. V garáži bude doslova jako v bavlnce. Stačí si jen uvědomit, jaké faktory a živly našim vozům nejvíce škodí. Jde především o mráz, přímé slunce a několikrát do roka také přívalové deště či dokonce kroupy. Nejspolehlivější ochranu před všemi těmito vlivy poskytne vozu pouze garáž. V zimě prodloužíte životnost baterie a v létě ušetříte lak karoserie od těch nejostřejších paprsků.

O garážích všeho druhu jsme tady už mluvili několikrát. Rozebírali jsme si například, zda se garáž vyplatí připojovat k domu, nebo ji raději postavit samostatně. Stejně tak jsme si detailně rozebírali, z čeho garáž postavit. Vysvětlili jsme si také rozdíly mezi mobilní a klasickou garáží a jasno už máme i v tom, jakou podlahu v garáži zvolit.

Dnes se podíváme na trochu netradiční typ garáže, který začíná pomalu dobývat české zahrady. Má své výhody i nevýhody, které je potřeba vysvětlit a zasadit do kontextu. Řeč je o betonové garáži. Jak se její vlastnosti liší od montovaných či zděných garáží? Přesně a toto si v dnešním článku odpovíme.

Co je to betonová garáž a jaké jsou její výhody?

Betonová garáž patří mezi montované stavby, které skupina zkušených řemeslníků postaví na vaší zahradě během jednoho dne. Toto má betonová garáž společné s garážemi s pozinkované oceli. Jedná se o stavbu z prefabrikovaných panelů. Jde tedy o velmi bytelnou a odolnou stavbu. Betonová garáž platí za výbornou a prakticky plnohodnotnou alternativu ke zděné garáži, jejíž stavba je časově i finančně velmi náročná. Zároveň však jde o stavbu, která svému zájemci nabízí obdobnou úroveň flexibility. Můžete si totiž vybrat, zda betonovou garáž postavíte na zahradě samostatně nebo ji připojíte k domu. Nespornou výhodou tohoto řešení je možnost přejít z obytného prostoru až k autu suchou nohou. Přístavba zděné garáže k domu je zároveň neúměrně náročná. U betonové alternativy to může být o něco jednodušší.

Stejně tak je možné nechat si na zahradě postavit z betonu rovnou dvougaráž. Problémem nejsou ani složitější nebo atypické varianty uzpůsobení garáže, zapuštění konstrukce do svahu nebo stavba patrové betonové garáže. Že jde o skutečnou alternativu zděné garáže dokazuje fakt, že i betonovou garáž můžete opatřit fasádou a zasadit do jejich zdí garážová okna. Stejně jako u zděných konstrukcí, i zde platí, že betonová, někdy zvaná také panelová garáž, vyžaduje jen minimální údržbu. Především z estetického hlediska bude vhodné omítku čas od času opatřit novým nátěrem. Jinak půjde o stavbu, která bez větší pozornosti vydrží sloužit klidně po desítky let. Kvalitní betonové garáže navíc disponují také základní hydroizolací.

Nevýhody betonové garáže

Jen máloco je dokonalé. O betonových garážích to samozřejmě platí také. Proto je potřeba připravit se na několik nepříjemností a kompromisů, které tento typ garáže provází. Beton patří mezi velmi těžké stavební materiály. S tím souvisí také poměrně komplikovaná přeprava jednotlivých prefabrikovaných dílů. Manipulace s nimi vyžaduje přítomnost jeřábu. Kvalitní stavební společnost se však o všechny tyto okolnosti postará sama. Kvůli velikosti jednotlivých panelů je však nutné dopravu v každém případě dobře naplánovat. Výjimečně se muže stát, že rozměrné panely k vám firma, například kvůli nízkému podjezdu, vůbec nezvládne doručit. Vždy se tedy informujte, jestli bude doprava komponentů betonové garáže na vaši zahradu možná.

Co už vás ale ovlivnit může, je přítomnost těžké techniky přímo v místě stavby. Musíte tedy počítat s tím, že mnohatunové stroje mohou poničit okolí garáže. Veškeré terénní úpravy, zakládání nebo údržbu okrasné zahrady, si tedy naplánujte až po stavbě garáže. A postiženo může být poměrně široké okolí. Manipulace s betonovými panely je totiž poměrně náročná na prostor. Vyčleňte řemeslníkům dostatečný prostor a počítejte s možnými škodami.

Faktem je také omezena variabilita jednotlivých dílů. Ty se vyrábějí pouze v určitých rozměrech a provedeních. Proto je nutné vybírat z toho, co budete mít k dispozici. Prakticky všechny prefabrikáty pak mají společnou výšku. Pokud tedy v tomto ohledu máte specifické požadavky, budete vhodnou betonovou garáž hledat jen ztěží. Dalším faktorem, který může volbu betonové garáže trochu znepříjemnit, je potenciální příprava jejích zateplení. Izolace betonové garáže je možná. Zateplení se ovšem provádí dodatečně a pokud se pro něj rozhodnete, můžete přijít až o 20 procent užitné plochy.

Betonová vs. zděná garáž

Už jsme zde několikrát zmínili, že betonová garáž nabízí zajímavou alternativu vůči zděným garážím. Mají totiž mnoho společného. Jaké jsou ale rozdíly. Předně jde o způsob provedení stavby, se kterým nevyhnutelně souvisí její náročnost. Zatímco zděnou garáž budete budovat cihlu po cihle, což může trvat měsíce, betonovou garáž zvládne tým pracovníků sestavit z předpřipravených dílců klidně za jeden den. Jak už jsme si ale řekli, jde o poměrně náročnou aktivitu, kterou musí provést profesionálové a neobejde se bez těžké techniky. Naopak zděnou garáž můžete stavět svépomoci vlastním tempem a bez nijak zvlášť sofistikovaných strojů.
Obě stavby budou mít omítku. Zděnou garáž však snadněji zateplíte.

Zásadním faktorem, který hraje ve prospěch betonové garáže, jsou základy. U zděných garáží se bez stabilních základů příliš neobejdete. U betonové garáže je tomu snažší. To je také hlavní důvod, proč je zděná garáž v konečném důsledku finančně náročnější. Betonové garáže se usazují na dva základové pásy, jejichž realizace je jednodušší než v případě základové desky. Jejich přípravu můžete zvládnou svépomoci nebo si stavbu nechat vyhotovit na klíč od základů až po střechu.

Betonová vs. montovaná garáž

A jak si betonová garáž vede ve srovnání s montovanou garáží z pozinkované oceli? V obou případech jde o stavby, které mohou být zkompletovány během jednoho dne. Montovaná garáž z kovu je však o poznání snažší na realizaci. Montáž nevyžaduje přítomnost těžké techniky a panely k jejímu sestavení bez problému dopravíte všude, kde je potřeba. Montovaná garáž je oproti betonové lépe připravena na zateplení. Obě konstrukce můžete omítnout a jsou bezvadně bezúdržbové. Ocelové garáže disponují větší variabilitou a jejich rozměry je možné více specifikovat. Naopak ocelovou garáž nepostavíte do patra a příliš vhodná nebude ani pro stavbu ve svažitějším terénu.

Kde si garáž vybrat?

Až už jste si vybrali montovanou garáž z pozinkované oceli, nebo spíše preferujete betonový skelet, rádi si stavbu vaší nové garáže vezmeme na triko. My za vás totiž realizaci nového stání pro auta, ať už z betonu nebo z omítnuté oceli, rádi zařídíme. Stačí si prohlédnout naší nabídku. Podívejte se na naše betonové garáže, nebo si rovnou do posledního detailu vyspecifikujte novou montovanou garáž z pozinkované oceli. Rozměry, typ střechy, barva omítky nebo zateplení je jen na vás.

 

medallion

Potřebujete poradit?

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme.

Pojďte do toho s námi

Sauna s více terasou a pergolou

Chci si navrhnout vlastní stavbu a získat cenovou nabídku

Chci navštívit váš showroom a vidět realizace naživo

person

Potřebuji poradit nebo hledám odpověď na svoji otázku